gate

bath

 

Patara

Patara Antik Likya'nın liman kentiydi. Aslında güney-batı Anadolu'nun en büyük çıkış kapısıydı. Likya Birliği içinde üç oya sahip şehirlerden olan Patara aynı zamanda Birlik'in meclisinin toplandığı şehirdi. Bugün meclis binası tiyatronun yanında hala ayakta durmakta.

Kalkan'a yakın oluşu ile, Patara gezilecek yerlerin başında gelir. Antik Likya hakkında yoğun bilgi sunabilen antik şehir, aynı zamanda Patara Plajı'na yakınlığı ile de sizleri memnun edecektir. Zeytinin sıkılarak yağının çıkartıldığı tesis endüstriyel bilgi verirken, büyük tabii limanı ticaretteki yerini ortaya koyacak. Tahıl siloları (granarium) büyüklüğü ile zamanında ticaretin büyüklüğü hakkında fikir verecek.

Antik zamandan kalan ve bugüne kadar bulunan tek deniz feneri Patara'dadır. Bu da ticaretin gece ve gündüz yapıldığı, limanın işlek olduğunu göstermektedir.

 

İçme suyu viadük ve kapalı borularla Saklıkent'ten getirilmiş. Taştan içi oyularak yapılmış basınçlı su borusu o zamanlarda mühendisliğin ne kadar ilerlemiş olduğunu ortaya koymakta. Bugün bu borudan örnekler Delikkemer adıyla hala ayakta ve Kalkan'ın batısında yer almakta.

Patara'nın bilinen tarihi Hitit kralı Tudhalia IV zamanına kadar gider. Yalburt yazılı taşlarına, Tudhalia adını yontturmuş ve nasıl Patara'ya kadar gittiğini ve adaklar adadığını anlatıyor binlerce yıl önceden. Aşağıdaki resimler Yalburt pınar anıtındandır.

YalburtYalburt

Bir Anadolu tanrısı olan Apollo Patara'da doğmuştur. İlyada'da adı Phoibos'tur. O ve kız kardeşi Artemis sürekli Anadolu güçlerinin safında kalarak Truvalılar'a yardım etmiştir. Patara'da büyük bir Apollo büstünün bulunmuş olması, şehirde bir Apollo tapınağının da olduğunun işareti sayılmaktadır. Ama bu tapınak henüz bulunamadı.

Likya antik çağda nurlu millet anlamına geliyordu. Aynı zamanda Işık Diyarı anlamı da taşıyordu. İşte bu kent, hamamları, stoası, tiyatrosu, meclis binası, feneri, zeytinyağı tesisi, Anadolu'nun en geniş antik mermer caddesi, tapınakları, müthiş güzellikteki şehir giriş kapısı ve daha bir çok eser ile sizleri bekliyor.


<< Giriş sayfası